15 Ağustos 2017 Salı

, ,

OKUMA MARATONU

Herkese merhabalar, yayın yapmaya çok ara vermemle birlikte bir sürü okunan kitabın incelemeleri birikti ve hala yazılmak üzere bekliyor. Onlar bir süre daha beklerken ben, bugün kitap incelemesi dışında bir konuyla ilgili yayın hazırlıyorum; okuma maratonu. Okuma maratonu yapmayı çok istiyordum ama bir türlü cesaret edip de başlayamamıştım çünkü okuma maratonunda “Bugün canım okumak istemedi, okumayacağım.” Ya da “Bu ay da bir kitap okumuş olayım, önemli değil.” Diyemiyorsunuz ve belirlediğiniz hedefi gerçekleştirmek için çabalıyorsunuz. 

Benim hedeflerime geçmeden önce nereden çıktı bu maraton ondan bahsedeyim; Büyülü Ayraç blogunu bilirsiniz, dün instagram hesabından bir okuma maratonu etkinliği başlattı. Onun hedefi, her hafta başka bir konseptte kitap okumak üzerine ve bu haftayı yarım saydığımızda beş buçuk haftalık bir maraton planı yapmış. Yani maratonun bitiş tarihi: 25 Eylül. Maraton hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu bağlantıyı tıklayarak Büyülü Ayraç Okuma Maratonu: Her Hafta Ayrı Temada Kitaplar sayfasını inceleyebilirsiniz. 
Şimdi, gelelim maraton için benim hedeflerime. Ben bu maraton için hali hazırda okuduğum iki kitap dışında on iki tane kitap belirledim. Ne kadarını okuyabileceğimi tam olarak kestiremesem de daha fazlasını okumayı umuyorum. 

Kitapları neye göre seçtiğimden bahsetmem gerekirse aşağı yukarı üç grupta bu kitapları toplayabilirim. 
1.Gözümü korkuttuğu için bir türlü okuyamadığım kitaplar.Eminim hepimizin bu tarz kitapları vardır, okumak isteyip de okuyamadığı. Örneğin şu anda okuduğum kitap olan Anna Karenina bu kitaplardan bir tanesiydi, 1062 sayfasıyla, tuğla gibi görüntüsüyle okumaktan hep kaçındığım bir romandı. Şimdi ise neden bu kadar geç okuduğuma hayıflanıyorum. İşte böyle bazı kitapların kalınlığıyla, bazılarının küçücük yazılarıyla ya da beyin yakıcı konularıyla bu kitapları okumaya geç kalıyoruz. Korkmayalım, okuyalım efendim.👌

2.Okumayı çok isteyerek aldığım fakat bir türlü okumak için sırası gelmeyen kitaplar. Aylardır okunmayı bekleyen, kitaplığımın boynu bükük parçaları bu kitaplar. Bu kitapları bitirmeden yeni kitaplar almak olmaz, değil mi? 

3.Bu son grup aslında yalnızca tek bir kitaptan oluşuyor ama ilk iki gruba da uymadığı için ayırdım. Bu kitap ise okumak için devam kitabının çıkmasını beklediğim bir kitap. Bazı serilerin yayımlanma tarihleri arasındaki süre uzadığında okuduğunuz ilk kitaptaki bazı ayrıntıları kaybetmeye başlıyorsunuz. Hadi diyelim şöyle ayrıntılı bir kitap incelemesi yazdınız ya da not tuttunuz ama çok sevilen bir dizinin sezon finali gibi en heyecanlı yerinde biten bir kitabın devamını okumak için sekiz doku ay ya da belki de daha fazla beklemek çok zor, değil mi?Buyurun, benim maraton kitaplarım;

1.Taht Oyunları, George R. R. Martin: Taht Oyunları benim gözümü korkutan kitaplar listemde. Hem kalınlığından hem de ilk bakışta karışık görünen kurgusundan dolayı sürekli ertelediğim bir seriydi.

2.Kralların Çarpışması 1.Kısım, George R.  R. Martin: Hazır seriye başlamışken ikinci bir kitabı daha bu seriden okumak istedim ve ikinci kitabın ilk kısmını da maraton listeme ekledim.

3.Locke Lamora’nın Yalanları, Scott Lynch: Gözümü korkutan bir diğer serinin ilk kitabı Locke Lamora’nın Yalanları. Gerek sahip olduğu, normal kitaplardan büyük boyutu, gerekse sık yazısıyla okumayı ertelediğim ve bir o kadar da merak ettiğim bir seri. Kitap hakkında duyduğum güzel yorumarla bu kitabı da maraton listeme ekliyorum.

4.Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler, Scott Lynch: Seriye başlamışken devam etmeden duramazdım çünkü daha okumadan beğeneceğime emin olduğum bir seri bu.

5.2312, Kim Stanley Robinson: İnternetten alışveriş yaparken konusu ilgimi çektiği için aldığım bir kitap 2312. Kitaplığa her baktığımda gözümü ısırsa da gözümü korkutan kitaplarım arasında yerini aldı ve henüz okunmadı. Maratonda da okuyacağım ilk kitaplardan bir tanesi.

6.Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, Stefan Zweig: Hiç klasik kitap olmayan bir maraton olur mu? Olmaz. Bu nedenle ben de Zweig okumak istedim çünkü kendisi kitaplığımda okunmak üzere oldukça uzun zamandır bekliyor.

7. Genç Elitler, Marie Lu: İşte tek başına üçüncü grubumu oluşturan kitap. Gül Cemiyeti’nin çıkacağı kesin bir tarih olmadığı için ben de okumadan kaldırmıştım Genç Elitler'i. Şimdi ise Gül Cemiyetini’nin çıkmasıyla artık bu kitabı da okuyabilirim. Tabi ikinci kitabı için bekleyip de şimdi okuyacağım bu kitabın bir üçleme olmasını yorumsuz bırakıyorum.😶😊

8.Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor, Benjamin Alire Saenz: Kitap, ilk çıktığında kitaplığıma kattığım ve sonrasında bir türlü okumak için elimin gitmediği kitap. Okuyan herkesin övgülere boğduğu bu kitabı okumak için ben de sabırsızlanıyorum.

9.Yaratık- Alien: Covenant, Alan Dean Foster: Bu kitap da kitaplıkta okunmayı bekleyenlerden ve maratonda da korku gerilim türünün temsilcisi.

10.Paris ve Londra’da Beş Parasız, George Orwell: Merakla okunmayı bekleyen kitaplarımdan bir tanesi daha. Zaten Orwell olmadan bir maraton tam olamazdı. Her kitabını beğenerek ve hayranlıkla okuduğum Orwell’in bu kitabı için de düşüncelerimin aynı olacağını düşünüyorum.

11.Siddhartha, Hermann Hesse: Yazarın okuyacağım ilk kitabı Siddhartha. Kendisini Barış Özcan’ın Yaz İçin 7 Kitap Önerisi adlı videosundaki öneri ile almıştım.

12.Dönüş, Robert Charles Wilson: Bu kitabı da muhtemelen instagramdan tanıdığınız bir ismin önerisiyle aldım; Mert Ali Akcan. Bu kitabı oldukça övmüştü. Ben de güzel olduğuna neredeyse eminim. Okuyunca incelemesini yine burada yapacağım.

Gördüğünüz üzere benim maraton kitaplarım bu şekilde. Dilerseniz siz de Büyülü Ayraç ile birlikte bu maratona katılabilirsiniz. Umarım ben tüm bu kitapların hepsini ve daha fazlasını okuyabilirim. Maraton esnasında da hem biriken kitapların incelemesini hem de bu süreçte okuduklarımı sizlerle paylaşmak üzere şimdilik bu yayını noktalıyorum. Maraton bittiğinde maratonu kaç kitapla bitirdiğime dair bir yazı ve genel olarak bir maraton değerlendirmesi yayını yaparım. O güne kadar kendinize iyi bakın, sevgilerimle. Bol kitap okumalı günler diliyorum.♡

NOT: Maratonda okuyacağım serilerin ikinci kitaplarını okumaya daha sonra karar verdiğimden fotoğraflarda bu iki kitap bulunmamaktadır.

Share:

7 yorum:

 1. Güzel kitaplar. Başka okuma challange katıldım. Bende de kabarık bir liste var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim, okuduğunuz kitapların incelemelerini okumak için sabırsızlanıyorum. Keyifli okumalar.

   Sil
 2. Burdan da yazayım. ^.^Çok güzel kitaplar gerçekten. Locke Lamora'yı yarım bırakmış, sonra da başkasına takasla vermiştim. Siddhartha'yı yeni okudum, ufuk açan çok hoş bir kitaptı. Umarım keyifli bir maraton olur, sevgiler. =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Umarım hepimiz hedeflerimize ulaşarak, maraton bittiğinde okuduğumuz kitaplar hakkında konuşmalar yapabiliriz.Güzel bir maraton geçirmenizi diliyorum :)

   Sil
 3. Bloggerlar Sanal Alemde Buluşuyor!
  Merhaba, yazınız için teşekkürler. Bloggerların buluşma ve sosyal paylaşım platformunda sizleri de aramızda görmek isteriz. Böylelikle diğer bloggerları tanıyabilir, yeni fikirler edinebilir ve içeriklerinizi daha geniş kitleye tanıtabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 4. I love your post and your blog. I just followed you. Please check my blog and will be nice to follow back to support each other. :)

  https://minnieart.blogspot.com

  YanıtlaSil